چرا پیش ساخته

انگیزه سرعت بخشیدن به ساخت وساز و روی آوردن به اجزای ساختمان های پیش ساخته و خانه های پیش ساخته از نیاز به مسکن سریع سرچشمه گرفت است که امروزه بیش از 90درصد ساختمان های مسکونی و تجاری از اجزای پیش ساخته  ساخته میشوند.به گواهی آمار صنعت تنها 3 درصد از ساختمان های کشورمان به صورت صنعتی ساخته میشود.

 تاریخچه

اندیشه ساختمان های پیش ساخته در آغاز قرن 18 میلادی در اروپا شکل گرفت و درقرن 19میلادی واقعیت پیدا کرد که پس از رکود 10ساله جنگ جهانی دوم دوران شکوفایی صنعتی کشور های اروپایی و امریکایی آغاز گردید.

هزینه ها

به خوبی آشکار است که هزینه های ساخت وساز با فرآورده های نوین ساختمانی با توجه به بازگست سریع سرمایه، کمتر از هزینه ساخت و ساز های سنتی میباشد.

سبک سازی اجزای ساختمانی، دیوار ها و سقف و ... به نوبه خود باعث کم شدن بار مرده ساختمان ، کاهش اندازه سازه و دیوار ها رابه همراه داد که سبب کابرد مصالح کمتر و درنتیجه کاهش هزینه های ساخت را به همراه دارد.

انرژی مصرف شده

طبق اطلاعات آماری در سال 1387 به مقدار140میلیارد متر مکب گاز در کشور ما مصرف شده است که 56میلیارد متر مکعب آن مربوط به بخش ساختمان بوده است که این رقم از کل مصرف کشور های اتحادیه اروپا بیشتر بوده است.

  • 40درصد انرژی کشور در ساختمان های سنتی هدر میرود،
  • 79 درصد انرژی ورودی به ساختمان های سنتی هدر می رود.

این موارد سبب شده که کششور ما 5 برابر اروپا انرژی مصرف کنیم

امنیت 

خسارت ناشی از زلزله غیر قابل جبران است. باید توجه داشت که ایران یک کشورزلزله خیز است که حدود 90دصد آن برروی گسل های فرآوان قرار دارد.   

  • میزان خسارت زلزله بم حدود 301میلیارد دلار برآورد شده است.
  • میزان خسارت زلزله کرمانشاه 2600میلیارد تومان برآورد شده است .

زمان 

از نظر سرعت اجرا در کشور های صنعتی نشان داده شده است که با حذف روش سنتی در ساخت و ساز و انتخاب روش ها و اجزای ساختمانی نوین باعث بالا رفتن سرعت اجرا نسبت به شیوه های سنتی میشود. میتوان انتظار داشت که درصورت اجرای صحیح فناوریهای ذکر شده زمان اجرای این ساختمان ها را به کمتراز یک پنجم زمان متداول در سیستم های سنتی رسانید.